Eesti kergejõustiku tähtsaimad sportlased läbi aegade

Eesti kergejõustik on rikas ajaloo ja silmapaistvate sportlastega, kes on pannud oma jälje nii riigi kui ka maailma spordiajalukku. Vaatleme mõningaid Eesti kõige silmapaistvamaid kergejõustikustaare läbi aegade, kes on säranud nii olümpiamängudel kui ka maailmameistrivõistlustel.

Jaan Talts – Kettaheide: Jaan Talts on üks Eesti kergejõustiku ikoonilisemaid sportlasi. Ta võitis kuldmedali 1972. aasta Müncheni olümpiamängudel kettaheites ning tõi Eestile esimese olümpiavõidu kergejõustikus. Talts oli ka 1976. aasta Montreali olümpiamängudel medaliheitluses.
Täna on Jaan Talts pärast oma kergejõustiku karjääri lõppu olnud seotud erinevate spordialadega, eriti kettaheitega seotud valdkondadega. Ta on pakkunud koolitusi ja treeninguid noortele sportlastele, jagades oma teadmisi ja kogemusi kettaheite alal. Lisaks on ta olnud seotud ka spordiürituste korraldamisega ning toetanud noorte sporditalentide arengut.

Erki Nool – Kümnevõistlus: Erki Nool on üks Eesti edukamaid kergejõustiklasi. Ta võitis kuldmedali 2000. aasta Sydney olümpiamängudel kümnevõistluses ning pälvis maailmameistri tiitli 1999. aastal Sevilla maailmameistrivõistlustel.
Tänagi on ta seotud spordivaldkonnaga, olles treener ja nõustaja noortele kümnevõistlejatele. Lisaks on ta osalenud spordikommentaatorina erinevatel spordisündmustel ja olümpiamängudel.

Erki Nool on olnud ka poliitiliselt aktiivne ning kuulunud poliitikasse. Ta on olnud Riigikogu liige ning panustanud spordi ja noortespordi arengut puudutavatesse küsimustesse. Lisaks on ta osalenud erinevatel heategevuslike eesmärkidega seotud projektides ning olnud nähtav osa Eesti ühiskonnast, edendades tervislikke eluviise ja spordiharrastust.

Gerd Kanter – Kettaheide: Gerd Kanter on tuntud kui üks maailma parimaid kettaheitjaid. Ta võitis olümpiakulla 2008. aasta Pekingi olümpiamängudel ning on olnud mitmel korral maailmameister ja Euroopa meister.
Gerd Kanter on pärast sportlaskarjääri lõppu olnud spordi- ja treeningvaldkonnas aktiivne. Ta on tegutsenud kergejõustikualase nõustajana ning juhendanud noori ja kogenenumaid kettaheitjaid. Lisaks on ta olnud seotud spordiürituste korraldamise ja propageerimisega.
Samuti on Gerd Kanter olnud seotud meelelahutusmaailmaga, osaledes erinevates telesaadetes ja projektides. Ta on näidanud huvi mitmete spordialade vastu ning toetanud spordi populariseerimist ja tervislikku eluviisi.
Gerd Kanter on olnud kaasatud mitmetesse heategevusprojektidesse ja heategevusüritustesse, aidates kaasa erinevatele heategevuslikele eesmärkidele ning panustades ühiskondlikesse algatustesse.

Jüri Tamm – Kõrgushüpe: Jüri Tamm oli oma ajastu üks parimaid kõrgushüppajaid, kes saavutas olümpiamängudel hõbemedali 1928. aastal Amsterdamis ning 1932. aastal Los Angeleses.
Pärast oma edukat sportlaskarjääri tegutses ta ka poliitikas ning tegi karjääri poliitikuna. Tänaseks on ta kahjuks meie hulgast lahkunud aga ta jääb alati Eesti kergejõustiku suurkujuks.

Aleksander Kreek – Kiirjooks: Aleksander Kreek oli üks esimesi Eesti olümpiavõitjaid, võites pronksmedali 1920. aasta Antwerpeni olümpiamängudel 100 meetri jooksus.
Hiljem töötas ta ka politseiametnikuna ja elas erinevates riikides. Spotlikuna püsis mees päris kaua. Kahjuks suri Aleksander Kreek aastal 1997 Torontos.

Nimetatud sportlaste saavutused kujundasid Eesti kergejõustiku ajalugu ning tõid rõõmu ja uhkust paljudele spordisõpradele üle maailma. Nende sportlaste panus kergejõustikku on jätnud püsiva jälje mitte ainult Eesti spordi, vaid ka maailma kergejõustikuajalukku. On positiivne, et ka tänapäeval panustavad spordi suurkujud palju sporti ja noorte koolitamisse. Oluline on jagada oma näpunäiteid ja kogemusi noorematega. Ainult nii saavad tulla järgmised spordi suurkujud.